Gmina Przywidz

Gmina Przywidz położona jest w centralnej części województwa pomorskiego (powiat gdański). Jest jedną z siedmiu gmin Powiatu Gdańskiego.

Siedzibą władz Gminy jest miejscowość Przywidz.

Czytaj więcej...

Sport w Gminie Przywidz kuleje i gdyby nie grupa pasjonatów nie istniałby w ogóle.

Główna przyczyna to brak spójnego i realizowanego programu, który wytyczyłby kierunki rozwoju na najbliższe lata. Ostatnia próba stworzenia takiego programu odbyła się w 2007 roku, gdy do stołu rozmów zasiadły wszystkie organizacje sportowe, społeczne oraz Urząd Gminy pod kierownictwem ówczesnego z-cy Wójta p. Romualda Gizowskiego.

Budowa boiska gimnazjalnego odbyła się w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Projekt kosztujący 716306,08 zł otrzymał dofinansowanie: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie 342941,28 zł oraz z budżetu państwa w wysokości 66345,77 zł.

W programie takim powinny się zawrzeć przede wszystkim tezy dotyczące budowy obiektów sportowych w Przywidzu, oraz we wszystkich sołectwach. Obecnie oprócz boiska przy gimnazjum, wybudowanego dzięki osobistym staraniom ówczesnych pracowników gimnazjum, wszystkie pozostałe obiekty nie spełniają podstawowych kryteriów dotyczących prowadzenia zajęć sportowych. O takim luksusie jak hala sportowa nie wspominając (pewnie będzie to bardzo nagłaśniane jedno z haseł przyszłych wyborów). Zresztą, korzystanie z jedynej sali sportowej jaka istnieje w naszej Gminie przy Zespole Szkół to swoisty przetarg: kogo lubię (ten dostanie) a kogo nie (ten odejdzie z kwitkiem). W innych gminach kryteria są bardziej przejrzyste i dla wszystkich zrozumiałe.

Istnieją różne projekty umożliwiające pozyskiwanie środków np. na budowę boisk. Jednym z nich jest program „Moje Boisko - Orlik 2012”. Kilkakrotnie o możliwość pozyskania z tego programu środków pytał sołtys Starej Huty. Jednakże nasza Gmina nie jest zainteresowana pozyskiwaniem pieniędzy z zewnątrz (lub nie potrafi), bo po co, skoro i tak nie otrzymamy funduszy?

A przecież pozyskiwanie środków zewnętrznych na budowę boisk sołeckich to przede wszystkim możliwość rozwoju fizycznego naszych dzieci. Brak boisk i obiektów sportowych to wychowywanie następnego pokolenia ludzi z różnymi problemami zdrowotnymi, którzy zasilają coraz większą rzeszę rencistów.

Obecnie boiska sołeckie to w przytłaczającej mierze boiska zarośnięte i dziurawe a te, które są dobrze utrzymane znajdują się… na terenach prywatnych (np. Jodłowno, Nowa Wieś Przywidzka) i prowadzone przez pasjonatów. Czyżby nasza władza oprócz obietnic już nic nie potrafiła zrobić (patrz boisko gminne remontowane od 2004 roku i nadal niefunkcjonujące)?

Możliwe, że przy następnych wyborach na Wójta Gminy wiele obietnic i haseł wyborczych będzie dotyczyć sportu. Jednak coraz częściej słyszy się, że nie słowa a czyny świadczą o ludziach. Zostało jeszcze 1,5 roku do wyborów, więc może zdąży się sprzedać choć parę działek i coś dla sportu zrobić?

Orliki potknęły się o kryzys gospodarczy

16.02.2009

W 2009 roku liczba boisk zbudowanych na Pomorzu w ramach programu "Moje Boisko - Orlik 2012" przekroczy setkę. W 2008 roku zbudowanych zostało ich 41, 33 są w trakcie realizacji, a w tym roku mają powstać kolejne. Swoje wnioski, łącznie na 49 boisk, zgłosiło 47 samorządów. Problem jednak w tym, że nie dla wszystkich wystarczy pieniędzy.

Wśród samorządów, które zgłosiły swój akces na 2009 rok, jest 25 tych, które Orlika już mają. To one prawdopodobnie będą musiały obejść się smakiem. Po 333 tys. zł z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Urzędu Marszałkowskiego mają dostać w pierwszej kolejności te samorządy, które orlika jeszcze nie mają. Na liście potencjalnie odrzuconych wniosków jest m.in. ten z Chojnic, gdzie już istnieje orlik (na stadionie Kolejarza), a teraz chcą pobudować kolejne boisko - prawdopodobnie na Osiedlu Kolejarzy. Samorządowcy są poirytowani...

- Takie kryterium jest chore - mówi burmistrz Arseniusz Finster. - Dlaczego mamy cierpieć za to, że zrobiliśmy orlika i chcemy do końca trwania programu budować jednego rocznie? Kiepski to program, skoro na początku obiecywano, że dwie trzecie wartości boisk dostaną od państwa wszystkie samorządy, które znajdą u siebie 333 tys. zł, a teraz mówi się, że nie ma pieniędzy.

Orlika ma też w Dębnicy gmina Człuchów, a kolejne boisko chce budować, wraz ze starostwem powiatowym, w miejscowości Wierzchowo Dworzec.

- Będziemy zawiedzeni, jeśli okaże się, że zabraknie dla nas pieniędzy, bo orlik w Wierzchowie jest potrzebny - mówi Andrzej Bachan, przewodniczący Rady Gminy w Człuchowie. - Boiska chcemy zbudować przy szkole podstawowej.

A wszystko przez kryzys. Ministerstwo Sportu, podobnie jak inne resorty, musi oszczędzać. Kontynuacja programu budowy orlików pozostała co prawda zadaniem priorytetowym w budżecie na 2009 rok, ale...

- Decyzja, ile boisk zbudujemy, zapadnie na początku marca podczas sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego - mówi Maciej Kowalczyk, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji i Sportu w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku. - Niezagrożonych jest 30 orlików. Na razie jesteśmy na etapie weryfikacji wniosków.

Oni chcą budować orliki
Lista pomorskich samorządów, które mają już boiska z programu Orlik 2012 i teraz chcą budować kolejne: gmina Malbork, gmina Kobylnica, powiat malborski, gmina Człuchów, gmina Łęczyce, gmina Gniewino, gmina Puck, miasto i gmina Bytów, Kwidzyn, Ustka, Lębork, Wejherowo, gmina Stary Dzierzgoń, Kartuzy, gmina Wejherowo, gmina Stężyca, gmina Zblewo, Rumia, powiat gdański, Gdańsk (trzy orliki), Starogard Gdański, gmina Studzienice, Tczew, gmina Luzino, Chojnice.
Na liście samorządów, które chcą budować pierwsze boiska w ramach programu Orlik 2012, są: powiat tczewski, gmina Pszczółki, gmina Wicko, gmina Borzytuchom, gmina Pruszcz Gdański, miasto i gmina Pelplin, gmina Sulęczyno, gmina Nowy Dwór Gdański, gmina Subkowy, powiat kwidzyński, Władysławowo, gmina Sierakowice, gmina Linia, gmina Kolbudy, Pruszcz Gdański, gmina Czarne, powiat pucki, gmina Karsin, powiat bytowski, powiat nowodworski, gmina Chojnice, miasto i gmina Gniew.

Wojciech Piepiorka - NaszeMiasto.pl

 

 

 

Menu

sport250

Praktyka lekarska

Biżuteria Kingi Jancelewicz

Kinga

Biżuteria Kingi Jancelewicz

Polecamy