Gmina Przywidz

Gmina Przywidz położona jest w centralnej części województwa pomorskiego (powiat gdański). Jest jedną z siedmiu gmin Powiatu Gdańskiego.

Siedzibą władz Gminy jest miejscowość Przywidz.

Czytaj więcej...

 

Stadion zaorany, na sołeckich boiskach trawa po pachy, siłownia w szopie, jedyna niewymiarowa hala sportowa przy gimnazjum nie nadaje się do uprawiania gier zespołowych. Czy sport przywidzki istnieje?

Poprzednia ekipa rządząca, o potrzebie uprawiania sportu przypominała sobie przed wyborami, czy referendami. Wtedy obietnica goniła obietnicę a efektów żadnych do dnia dzisiejszego. Osoby odpowiedzialne z ramienia Gminy za krzewienie sportu, patrzyły jedynie, gdzie jeszcze cos uszczknąć dla siebie, i... ożywione dysputy prowadziły o „swych sukcesach” sprzed lat w Knajpie Przywidzkiej.

Gdyby nie grupa pasjonatów i ich prywatnego zaangażowania, nasza Gmina byłaby czarną dziurą. To pasjonaci utrzymują na swych, prywatnych terenach boiska, prowadzą zespoły, np.: zespół z Klonowa Dolnego - fanatycy piłki siatkowej (obecnie grają w Luzińskiej Amatorskiej Lidze Piłki Siatkowej o mistrzostwo Kaszub), GTS Przywidz - od lat reprezentujący nasza Gminę w piłce nożnej i... Tak naprawdę kończą się na tym gminne osiągnięcia. Zdarzają się sporadyczne sukcesy indywidualne, jednak nie ma ich ciągłości. Jest to wynik braku zaangażowania „działaczy” sportowych, braku współpracy z towarzystwami sportowymi oraz spychaniem problematyki czynnego uprawiania spotu, na margines potrzeb przez poprzednią ekipę rządzącą.

Co w chwili obecnej?

Wiadomo, że żaden sukces sportowy nie jest możliwy bez pieniędzy. Należy w pierwszej kolejności wesprzeć w tych, co już teraz nas reprezentują, choćby opłaceniem wyjazdów, kupnem strojów, czy wynajęciem dla nich profesjonalnych hal, boisk. Jednakże jest to tylko działanie doraźne, „na przetrwanie”, gdyż sportowcy ci nie mają żadnego zaplecza „ludzkiego” czy w obiektach sportowych.

W dobie gier komputerowych, snobizmu rodziców (przenoszonego na dzieci), ogólnej niechęci do wszystkiego, ciężko jest zachęcić dzieci i młodzież do uprawiania sportu. Dochodzi do tego brak autorytetów, osłabienie pozycji nauczycieli, częste zwalnianie z lekcji zajęć fizycznych. Nie dziwmy się, że rośnie nam pokolenie dzieci ułomnych i do tego agresywnych. Młodość ma swoje prawa i musi gdzieś dać upust.

Pojawiło się jednak małe światełko na horyzoncie. Wójt, osoba pełniąca funkcję organów Gminy Przywidz - Marek Zimakowski już od pierwszych dni urzędowania zabiega o rozwój naszej Małej Ojczyzny. Prowadzone są rozmowy z Urzędem Marszałkowskim odnośnie budowy hali sportowej przy Zespole Szkół w Przywidzu. Z racji tego, jak zostało przekazane PTG, obciążenie budżetu Gminy obecnie prowadzonymi inwestycjami jest wyjątkowo duże, rozpoczęcie budowy hali może nastąpić dopiero po zakończeniu rozbudowy Gimnazjum. Pan Marek Zimakowski nadmienia także, że zmienia niechlubną dotychczasową politykę naszych władz, i wszystkie duże, priorytetowe inwestycje będą prowadzone po konsultacjach społecznych i zebraniu niezbędnych środków na jej realizację. Obecny Wójt poinformował nas także, że chce rozwoju także innych miejscowości i będzie poszukiwał środki m.in. na sale sportowe przy szkołach w Pomlewie i Trzepowie.

Takim planom należy tylko przyklasnąć, jednak pomni ciągłych obietnic bez pokrycia poprzedniej ekipy rządzącej, po skończeniu rozbudowy gimnazjum zadamy pytanie: i co dalej Panie Wójcie?

Wstępne założenia do projektu hali można zobaczyć na poniższych fotografiach.

Pierwsze szkice hali sportowej przy Zesp...
Pierwsze szkice hali sportowej przy Zesp...
Pierwsze szkice hali sportowej przy Zesp...
Pierwsze szkice hali sportowej przy Zesp...
Pierwsze szkice hali sportowej przy Zesp...
Pierwsze szkice hali sportowej przy Zesp...
Pierwsze szkice hali sportowej przy Zesp...
Pierwsze szkice hali sportowej przy Zesp...
Pierwsze szkice hali sportowej przy Zesp...
Pierwsze szkice hali sportowej przy Zesp...
Pierwsze szkice hali sportowej przy Zesp...

 

Menu

sport250

Praktyka lekarska

Biżuteria Kingi Jancelewicz

Kinga

Biżuteria Kingi Jancelewicz

Polecamy