Gmina Przywidz

Gmina Przywidz położona jest w centralnej części województwa pomorskiego (powiat gdański). Jest jedną z siedmiu gmin Powiatu Gdańskiego.

Siedzibą władz Gminy jest miejscowość Przywidz.

Czytaj więcej...

11.09.2008 r.

Ochotnicza Straż Pożarna z Przywidza zapowiedziała, że prawdopodobnie nie będzie jeździć na akcje ratownicze. To reakcja na decyzję Bożeny Mielewczyk-Zawady, wójta gminy Przywidz, która wypowiedziała OSP umowę używania świetlicy przy remizie. Strażacy organizowali w świetlicy m.in. spotkania towarzyskie. Wójt Mielewczyk-Zawada zerwała umowę w trybie natychmiastowym. Decyzję umotywowała prowadzeniem w strażackiej świetlicy działalności gospodarczej przez osoby trzecie, zaznaczając jednak w piśmie, iż "wypowiedzenie nie narusza prawa Ochotniczej Straży Pożarnej w Przywidzu do korzystania z innych pomieszczeń remizy".

Strażacy z OSP w Przywidzu dotychczas nie zawodzili podczas akcji ratowniczych. fot. Wawrzyniec Rozenberg

- Wielokrotnie wzywaliśmy OSP do zaprzestania działalności niezgodnej z umową użyczenia świetlicy, jednak bezskutecznie - wyjaśnia decyzję Bożena Mielewczyk-Zawada. - Przykro, że strażacy podjęli decyzję, iż nie będą ratować ludzi. Gmina Przywidz jest jednak zabezpieczona przez ościenne jednostki. Sprawy związane z bezpieczeństwem omówimy szczegółowo 11 września, podczas spotkania Zarządu Powiatowego OSP.

- Po odebraniu nam świetlicy część kolegów uznała, że to szykanowanie ich przez władze gminy i zapowiedziała rezygnację z dalszej działalności w OSP - twierdzi Mirosław Olszewski, prezes OSP w Przywidzu. - Rzeczywiście może dojść do sytuacji, że nie wyjedziemy na akcję, bo druhowie nie stawią się na alarm. Jesteśmy dobrze wyszkoloną jednostką, działającą w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Mamy czterech ratowników medycznych. W tym roku byliśmy wzywani do akcji 90 razy. Nigdy nie zawiedliśmy. Zawsze jesteśmy na miejscu przed zawodowymi strażakami z Pruszcza Gdańskiego. Pożarów mamy w gminie na szczęście mało. Większość akcji to wypadki drogowe. Pomieszczenie przy remizie, w którym znajduje się nasza świetlica, jest dla nas bardzo ważne. Chcemy wydzielić tam kącik sanitarny z prysznicem i przebieralnią.

- Nic nie wiem o jakiejkolwiek działalności gospodarczej OSP w Przywidzu - denerwuje się Wojciech Etmański, wiceprezes tej jednostki. - Wójt straszyła już wcześniej, że odbierze nam świetlicę, bo użyczamy jej na spotkania lokalnego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Robimy to nieodpłatnie. Może stąd wzięło się podejrzenie, że prowadzimy działalność gospodarczą? Wyremontowaliśmy pomieszczenie kosztem trzydziestu tysięcy złotych zebranych wśród strażaków, a teraz mamy je stracić?

St. bryg. Marek Warakomski, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Pruszczu Gd. dziwi się, że żadna ze stron nie zwróciła się do niego o pomoc. - Chodzi o bezpieczeństwo mieszkańców gminy - podkreśla. - Nie może być mowy o protestach i konfliktach strażaków z władzami samorządu! Jeśli chociaż raz strażacy z Przywidza nie stawią się na wezwanie, natychmiast podpiszę wniosek o wykreślenie ich jednostki z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Ten konflikt trzeba jak najszybciej załagodzić. Mogę być negocjatorem.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
POLSKA Dziennik Bałtycki
 

Menu

sport250

Praktyka lekarska

Biżuteria Kingi Jancelewicz

Kinga

Biżuteria Kingi Jancelewicz

Polecamy