Gmina Przywidz

Gmina Przywidz położona jest w centralnej części województwa pomorskiego (powiat gdański). Jest jedną z siedmiu gmin Powiatu Gdańskiego.

Siedzibą władz Gminy jest miejscowość Przywidz.

Czytaj więcej...

Od dłuższego czasu słyszymy, że wszystkie gminy muszą same sobie radzić z budową i remontem dróg gminnych, gdyż nie ma żadnych mechanizmów zewnętrznych, które mogą dofinansować takie inwestycje. Czy aby na pewno?

 

Pytanie zadane na XX sesja Rady Gminy Przywidz w dniu 30.09.2008 r.: „Dlaczego Gmina Przywidz nie korzysta z funduszy zewnętrznych przy pozyskaniu środków (przykład: remont drogi w Pomlewie), np. z Norweskich Mechanizmów Finansowych, oraz czy Wójt Gminy otrzymała jakiekolwiek propozycje współpracy w ramach pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania przedsięwzięć?”

Zobacz odpowiedź

 

Uroczyste otwarcie drogi

26 września 2008 roku o godz. 16.00 w okolicach boiska szkolnego w Pomlewie, Pani Wójt Gminy Przywidz przy współudziale Pani Przewodniczącej Rady Gminy dokonała uroczystego otwarcia wyremontowanego odcinka drogi Pomlewo - Mierzeszyn. W uroczystości oprócz Radnych Gminy, sołtysów i pracowników Urzędu Gminy wzięli udział zaproszeni przedstawiciele duchowieństwa i przedsiębiorcy z terenu Pomlewa oraz okoliczni mieszkańcy.

W sierpniu Firma WAKOZ z Luzina wykonała generalny remont drogi na odcinku Pomlewo - Kozia Góra, tj. 908 metrów oraz wybudowała chodnik wraz ze ścieżką rowerową o długości około 200m. Prace polegały na zebraniu wierzchniej powłoki oraz nałożeniu kilku warstw masy bitumicznej wraz z geowłókniną, (łącznie około 15 cm.). Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł 528 341,55 zł. całkowicie pokryty będzie z Gminnej kasy.(...)

Tekst ze strony przywidz.pl

(stara strona UG już nie istniejąca)

Od dłuższego czasu w Gminie Przywidz wysprzedaje się najatrakcyjniejsze działki a uzyskane w ten sposób pieniądze są przeznaczone na inwestycje. Niestety, coraz mniej słyszy się o inwestycjach, gdzie posiadane fundusze byłyby wkładem własnym naszej Gminy, za to okazuje się, że coraz więcej robimy z własnych środków.

Czy tak powinno być?

Wystarczy spojrzeć na gminę ościenną, gdzie pozyskuje się dodatkowe środki z zewnątrz na budowę dróg gminnych. W ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011, czyli tzw. Schetynówkę przyznano milion dwieście tysięcy złotych (patrz artykuł poniżej) a całość będzie kosztować 2,5 mln złotych!

Gdyby władze Gminy Przywidz przy remoncie drogi gminnej Pomlewo - Kozia Góra uzyskałaby dofinansowanie w wysokości 50% inwestycji to można by zrobić dwie takie drogi. A potrzeby są znaczne! Wystarczy się wybrać na któreś z osiedli. Najgorzej jest na osiedlu 700-lecia, jednak okazuje się, że ważniejsze jest osiedle Wiosna, gdyż tu mieszka najwięcej wyborców. Przejęto w poczet dróg gminnych drogę biegnącą przez osiedle i złożono wniosek do Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Jednakże na liście gmin, które dostały dofinansowanie naszej Gminy nie ma!

Zastanawia też punktacja. Z województwa pomorskiego dofinansowanie uzyskały 23 projekty. Pierwszy projekt uzyskał 122 punkty a ostatni (z dofinansowanych) 69 punktów. Różnica prawie dwukrotna a nasza Gmina nawet minimalnego progu nie mogła pokonać. Czyżby ciągłe zawirowania z licznymi zmianami kadrowymi w naszej Gminie (za które odpowiada Wójt!) daje o sobie znać? Czyżby teraz w ramach kupowania wyborców (a nie gospodarowania) trzeba następne działki sprzedać, by zrobić przyobiecany remont drogi gminnej prowadzącej przez osiedle „Wiosna”?

Reasumując

Nie ma w naszej Gminie spójnego i dalekosiężnego i co ważne realizowanego programu naprawy i budowy dróg gminnych. Naprawy i remonty odbywają się pod wpływem chwili (referenda, wybory) oraz tam, gdzie głośniej krzyczą.

 


Schetynówka dla gminy Kolbudy

2009.01.26

Gmina Kolbudy otrzymała pieniądze w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011, czyli tzw. schetynówkę. Za rządowe pieniądze ma zostać zmodernizowany odcinek drogi Kolbudy - Babidół.

- Przyznano nam milion dwieście tysięcy złotych - informuje Leszek Grombala, wójt gminy Kolbudy. - Ponieważ chcemy, żeby inwestycja została wykonana na odpowiednim poziomie i w większym zakresie, zdecydowaliśmy się dołożyć na ten cel środki z budżetu gminy.

Jak obliczają samorządowcy, przebudowa układu drogowego na osiedlu Na Skarpie, przez które przebiega trasa na Babidół, docelowo kosztować będzie nie mniej niż 2,5 mln złotych.

- Remont w całości chcemy przeprowadzić w tym roku, ale nie wiadomo, czy uda się utrzymać przewidziany termin - zaznacza wójt Grombala. - Przykład budowanego w Kolbudach ronda pokazuje, że musimy być przygotowani na różne niespodzianki...

Jedna już się pojawiła. Do Urzędu Gminy wpłynął protest mieszkańców, obawiających się, że przez osiedle Na Skarpie puszczony zostanie ruch ciężkich samochodów. Wójt Leszek Grombala uspokaja, że o czymś takim nie może być mowy.

- Główny ruch tranzytowy nadal będzie obsługiwała droga wojewódzka 221 - zapewnia. - Ta, którą będziemy modernizować, ma wyłącznie charakter lokalny. Nie może też być mowy o "najeździe" ciężarówek dostarczających materiały na budowy, bowiem w tej okolicy prowadzonych będzie zaledwie kilka pomniejszych inwestycji.

Marek Adamkowicz - NaszeMiasto.pl

 

Menu

sport250

Praktyka lekarska

Biżuteria Kingi Jancelewicz

Kinga

Biżuteria Kingi Jancelewicz

Polecamy