Gmina Przywidz

Gmina Przywidz położona jest w centralnej części województwa pomorskiego (powiat gdański). Jest jedną z siedmiu gmin Powiatu Gdańskiego.

Siedzibą władz Gminy jest miejscowość Przywidz.

Czytaj więcej...

Dziennik Bałtycki 2009-09-21

Trzecie referendum w gm. Przywidz ważne. Wójt i rada gminy zostali odwołani

Według nieoficjalnych danych, mieszkańcy odwołali panią wójt i Radę Gminy Przywidz.
- Do urn poszło 41 proc. uprawnionych do głosowania, czyli 1670 osób - nie ukrywał zadowolenia Andrzej Przybycień, pełnomocnik grupy referendalnej.
To o kilkaset głosów więcej od ustawowego minimum. By głosowanie było ważne, musiały wziąć w nim udział co najmniej 1443 osoby, a w przypadku odwołania Rady Gminy - 1375 wyborców, co stanowi trzy piąte tych, co brali udział w wyborach wójta i rady. Wtedy dopiero liczą się głosy za i przeciw.

W głosowaniu w trzech lokalach wyborczych:
wydano kart do głosowania - 1678,
oddano głosów – 1678 – frekwencja procentowo 41%
głosów nieważnych - 44
głosów za odwołaniem Wójta – 1518
głosów przeciw odwołaniu Wójta - 116

Mieszkańcy Gminy Przywidz wypowiedzieli się również odnośnie pracy - Rady Gminy. W głosowaniu w trzech lokalach wyborczych:
wydano kart do głosowania - 1678,
oddano głosów – 1675 - frekwencja procentowo 41%
głosów nieważnych – 56
głosów za odwołaniem Rady Gminy – 1509
głosów przeciw odwołaniu Rady Gminy – 110

Jak twierdzą przedstawiciele grupy inicjatywnej, głosowały głównie osoby za odwołaniem wójta i rady. Jest to jednoznaczne z pozbawieniem Bożeny Mielewczyk-Zawady zajmowanej funkcji. Podobnie jest z Radą Gminy Przywidz. Wójt przestanie pełnić funkcję z chwilą opublikowania wyniku wyborów w urzędowym biuletynie, co nastąpi zapewne w ciągu kilku dni. Wójta zastąpi komisarz, wyznaczony przez premiera RP. Będzie on zarządzał gminą Przywidz do czasu przeprowadzenia nowych wyborów wójta i radnych Rady Gminy, nie krócej niż trzy miesiące i nie dłużej niż pół roku. Nowa rada i nowy wójt pełnić będą funkcję do wyborów samorządowych, które odbędą się jesienią 2010 r.

Osoby głosujące niechętnie zgadzały się na fotografowanie ich przy urnie. Nie chciały też udzielać wywiadów.
- Niech pan nie fotografuje nas, bo jeśli pani wójt zostanie, to żonie może stać się krzywda, a chwali sobie obecną pracę - takie i podobne głosy przeważały przed lokalem wyborczym w Jodłownie.
Pojawiły się plotki o zastraszaniu urzędników przed głosowaniem. Takie opinie opublikowano na stronie internetowej referendum2009.przywidz.org. Można było tam przeczytać także odezwę księdza proboszcza Mariana Szlagowskiego z Przywidza, który krytykował styl rządzenia wójt Bożeny Mielewczyk-Zawady, ale nie sugerował, jak powinni głosować jego parafianie. "Chciałbym poprosić was o podjęcie decyzji i uczestnictwo w referendum, w dniu 20 września obecnego roku. Jak każdy obywatel demokratycznego państwa macie prawo wyboru do bycia za lub przeciw. Ten wybór należy do naszego sumienia" - kończy internetową odezwę ksiądz proboszcz. Były już wcześniej dwa razy głosowania w referendum w tej gminie. Raz próbowano odwołać Radę Gminy, a raz wójta. Obydwa nieskuteczne z braku frekwencji. W głosowaniu dwa lata temu zabrakło stu uczestników.
- Najgorzej, że wytworzył się ostry podział mieszkańców na zwolenników i przeciwników p. wójt - mówił Janusz Borkowski. - W przyszłości trudno będzie o zgodne współdziałanie.

Zarzuty wobec wójta gminy

Grupa Inicjatywna ds. Referendum o Odwołanie Wójta Gminy Przywidz i Rady Gminy Przywidz stawia wiele zarzutów obecnym władzom. Narastające niezadowolenie społeczne spowodowane nieprawidłowościami w sprawowaniu władzy. Ludzie czują się zlekceważeni i oszukani. Podnosi też problem niegospodarności i brak długofalowego programu rozwoju gminy. Krytykuje plany zaciągnięcia wielomilionowych kredytów oraz niedostateczne wykorzystywanie możliwości płynących z funduszy unijnych.
Zamknięcie szkoły przy ul. Cisowej. Podsycanie konfliktów.

 

 

 

Menu

sport250

Praktyka lekarska

Biżuteria Kingi Jancelewicz

Kinga

Biżuteria Kingi Jancelewicz

Polecamy