Pruszcz Gdański. Święto strażaków: medale i awanse dla ratowników

Strażacy z Pruszcza Gdańskiego, z okazji Dnia Strażaka, otrzymali trzydzieści medali.

25.05.2008

Strażacy z Pruszcza Gdańskiego, z okazji Dnia Strażaka, otrzymali trzydzieści medali. Uroczyste obchody odbyły się w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pruszczu Gdańskim.

Medale wręczali mł. bryg. Waldemar Miłejko, zastępca pomorskiego komendanta wojewódzkiego PSP w Gdańsku, st. bryg. Marek Warakomski, komendant powiatowy PSP w Pruszczu Gdańskim i Bogdan Dombrowski, prezes Związku Powiatowego OSP. Najważniejsze odznaczenia, przyznane przez prezydenta RP za uratowanie tonącego dziecka otrzymali Radosław Wenclewicz i Tomasz Spych. Brązowe Krzyże Zasługi wręczono Błażejowi Konkolowi i Edwardowi Woźniakowi. Brązowe odznaki Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej zdobyli mł. kpt. Józef Jankowski, mł. kpt. Piotr Kordowski i asp. Marek Marczak. Złotym Znakiem Związku OSP wyróżniony został druh Czesław Kaźmierski. Na złote Medale Za Zasługi dla Pożarnictwa zasłużyli Ryszard Barchan, Błażej Konkol, Piotr Leszczyński, Andrzej Nawrot, Zbigniew Nowak i Andrzej Pastuszek. Natomiast srebrne otrzymali Jacek Antoniewicz, Janusz Goliński, Wojciech Klawikowski, Jan Kosiński, Mirosław Olszewski, Andrzej Szymański i Jarosław Wasilewski.

Awanse w tym roku przyznano ośmiu strażakom. Marek Puzdrowski został starszym kapitanem, Jacek Antoniewicz i Sebastan Szydlik starszymi ogniomistrzami, Krzysztof Bruhnke ogniomistrzem, a starszymi strażakami Michał Czarkowski, Wojciech Kozłowski, Łukasz Jażdżewski i Dawid Wysocki.

Paniom, które na co dzień pomagają strażakom, wręczono okolicznościowe maskotki. W ich gronie znalazły się: Teresa Rutkowska-Szmydyńska, Hanna Brejwo, Magdalena Kołodziejczak, Bożena Mielewczyk-Zawada i Alina Czechowicz.

- Dziś dzwonię nie na alarm, a dla uczczenia naszego święta - powiedział st. bryg. Marek Warakomski. - Mamy powód do dumy, bo ostatnie 12 miesięcy należy uznać za udane. Wciąż cieszymy się największym szacunkiem społecznym. To efekt udanych akcji ratowniczych i aktywnego udziału w życiu społecznym.

Po uroczystości, pruszczańscy strażacy pozowali do wspólnej. fotigrafii

FOT. WAWRZYNIEC ROZENBERG


Tytułem komentarza

Gratulacje dla strażaków, zwłaszcza tych co swą ofiarnością ratują życie ludzkie.

Dziwię się jednak, że wśród osób oddanych społeczeństwu uhonorowano maskotkami tych, co na to nie zasługują a jedyną ich „zasługą dla pożarnictwa” jest ustawienie się w kolejce po odbiór nagród.

d-ca zmiany inż. Janusz Borkowski
strażak z 24 letnim stażem

-------------------------------------