Czy był pożar w szkole na ulicy Uhlenberga w Przywidzu?

W dniu 12 stycznia 2009 roku Ochotnicza Straż Pożarna z Przywidza została powiadomiona o „pożarze komina” w Szkole Podstawowej na ul. Uhlenberga.

 

Po przybyciu na miejsce OSP zastała już wygaszony piec oraz bardzo mocno nagrzany komin. W skutek oględzin stwierdzono popękany przewód kominowy oraz nadtopione wykładziny, które były przyczepione do komina. Z wykładziny tej wydobywała się nieprzyjemna woń. Działania ochotników z OSP Przywidz ograniczyły się do spowodowania usunięcia palnych materiałów z nagrzanego przewodu kominowego oraz zabezpieczenia miejsca zdarzenia.

Po konsultacjach z Państwowa Strażą Pożarną w Pruszczu Gdańskim wydano polecenie zamknięcia szkoły do czasu uszczelnienia przewodu kominowego. Decyzję o szczelności wyda Zespół Kominiarzy. Nieszczelność przewodu kominowego podczas jego użytkowania grozi wydostawaniem się tlenku węgla do pomieszczeń szkolnych a tym samym zatruwaniem dzieci tam uczących się.

Wg posiadanych informacji przewód kominowy dopuścił do eksploatacji (ok. miesiąca temu) kominiarz.

O braku właściwych budynków szkolnych Szkoły Podstawowej rodzice oraz strażacy mówią od lat. Teraz jest powód namacalny, by ten problem w końcu rozwiązać. Rozbudowa (znaczna) gimnazjum lub budowa nowej szkoły musi być teraz priorytetowym problemem dla Wójta Gminy oraz naszych samorządowców!

Obecnie zajęcia dzieci odbywają się w gimnazjum. Jak uspokaja zastępca dyrektora nie ma obaw o nierealizowanie planu zajęć.

Wg zastępcy dyrektora, szkoła na ul. Uhlenberga może być zamknięta do ferii lub nawet dłużej. Zajęcia odbywają się w wolnych klasach, na sali gimnastycznej (podzielonej parawanami na trzy części), w sali GOK, w-f na świeżym powietrzu (boiska, stok narciarski).

W związku z zaistniała sytuacją wszystkie zajęcia popołudniowe na sali gimnastycznej są zawieszone do odwołania.

Szkoda, że o zaistniałej sytuacji rodzice dowiadują się od osób trzecich.

Jeden z opracowanych (i zarzuconych przez władze) programów naprawy oświaty zakładał:

  1. budowę nowego kompleksu edukacyjnego (podstawówka i gimnazjum) z pełnym zapleczem (świetlice, stołówka, szatnie)
  2. przeniesienie Urzędu Gminy, GOK i GOPS-U do obecnego gimnazjum
  3. sprzedaż obiektów na Uhlenberga i Cisowej, starego urzędu gminy i GOK-u (co powinno zmniejszyć koszty budowy nowego obiektu o 20 do 40%)

Informacja

Zgodnie z uzyskanymi informacjami od Zastępcy Wójta, w chwili obecnej prowadzone są prace remontowe komina w budynku przy ul. Uhlenberga, polegające na wstawieniu rury w przewód kominowy. Po zakończeniu i odbiorze prac (prawdopodobnie w poniedziałek), dzieci wrócą do zajęć w szkole.

***

Należy jednakże pamiętać, że odbiór powinien być dokonany przez wszystkie wymagane komisje, zwłaszcza, że pęknięcie komina nastąpiło prawdopodobnie w skutek zapalenia się sadzy. Istotnym elementem branym pod uwagę podczas dopuszczenia budynku do eksploatacji powinien być również fakt, że jest to szkoła. Oczekiwania rodziców, których dzieci tam uczęszczają jest zapewnienie bezpieczeństwa ich pociechom przez dyrekcję szkoły oraz organy nadzorcze.