Co podrożeje w tym roku?

Choć inflacja w 2009 r. spadnie do ok. 2,5 proc, to polskie rodziny odczują ją dość dotkliwie już na początku roku.

Najbardziej dadzą się we znaki podwyżki kosztów utrzymania mieszkań: prądu, czynszu, odprowadzania ścieków i wywozu śmieci. Z pobieżnych szacunków wynika, że rocznie 4-osobowa rodzina będzie zmuszona wydać z tego tytułu ok. 250-300 zł więcej.

Od 1 stycznia zmienia się opłata środowiskowa za składowanie odpadów na wysypiskach. Więcej trzeba będzie wyłożyć za wodę i odprowadzenie ścieków, bo firmy komunalne muszą dostosować się do wymogów Unii Europejskiej, a pieniędzy szukają w kieszeniach klientów. W różnych miastach podwyżki wyniosą od kilku do nawet kilkudziesięciu procent.

Jeszcze w grudniu URE zarzekał się, że nie dopuści, by podwyżka cen prądu była wyższa niż 4-5 proc. Tymczasem na początku stycznia br. urząd zatwierdził stawki o ok. 10 proc. wyższe. 4-osobowa rodzina zużywająca mniej więcej 250 kWh miesięczne od lutego dostanie rachunek o ok. 12 zł wyższy.

Ceny gazu na światowych rynkach spadają. Tymczasem PGNiG nie ma ochoty zmieniać swoich cenników. Może jednak zmusić go do tego Urząd Regulacji Energetyki. Szansa na obniżkę pojawi się jednak dopiero w kwietniu.

Największą niespodziankę w tym roku sprawiły nam paliwa. Jeszcze w połowie ubiegłego roku ropa naftowa kosztowała blisko 170 dolarów, a obecnie jej ceny spadły do ok. 50 dolarów. W lipcu za litr benzyny płaciliśmy ok. 4,7 zł. Obecnie średnia cena benzyny Pb95 spadła do 3,37 zł, oleju napędowego do 3,36 zł, a autogazu do 1,91. W ciągu kilku miesięcy możemy spodziewać się lekkiej (ok. 5-procentowej) zwyżki cen paliw na stacjach.

Miłośnicy piwa, wina i wódki już teraz mogą odczuć kilkuprocentową podwyżkę cen. Od 1 stycznia wzrosły bowiem stawki akcyzy na alkohole. I bynajmniej nie chodzi rządowi o to, by odzwyczajać Polaków od zgubnych nałogów, ale o ratowanie budżetu zagrożonego przez kryzys gospodarczy. W efekcie butelka taniej marki wódki w najbliższym czasie będzie droższa o 1-1,5 zł, a za puszkę piwa zapłacimy 7-13 gr więcej.

Biada palaczom. Miesięczne wydatki osoby wypalającej ok. 20 papierosów dziennie mogą wzrosnąć aż o 30 zł. Paczka przeciętnych papierosów w najbliższych miesiącach zdrożeje o ok. 1 zł.

Przez ostatnie dwa lata ceny żywności były jednym z głównych czynników napędzających inflację. Średnio w ubiegłym roku zdrożała ona o ok. 6 proc. Odczuły to zwłaszcza rodziny mniej zamożne, które na artykuły spożywcze przeznaczają największą część swoich dochodów.

W całym 2009 r. żywność nie powinna zdrożeć więcej niż o ok. 2 proc. - uważa dr Krystyna Świetlik z Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Nie powinny drożeć ceny artykułów zbożowych. Mąka, kasze mogą nieco potanieć, ceny chleba powinny być stabilne lub tylko nieznacznie wzrosnąć ze względu na wyższe koszty energii. Drożeć mogą makarony, a to dlatego, że są jednym z substytutów ryżu, a jego ceny z powodu wzrostu kursu walut idą w górę. Drożeć będzie też cukier. Potanieć mogą wyroby mleczarskie.

Styczniowe podwyżki akcyzy uderzą również w osoby, które chcą kupić nowy samochód z dużym silnikiem. Akcyza wzrosła bowiem z 13,6 do 18,6 proc.

Joanna Pieńczykowska
POLSKA Dziennik Zachodni