Piaskowe rzeźby już od niedzieli

Po blisko dwóch tygodniach od rozpoczęcia Gdańskiego Festiwalu Rzeźb w Piasku, przyszedł czas na wernisaż. Już w niedzielę, piątego lipca będzie można podziwiać dokonania polskich i zagranicznych artystów. Przygotowano wiele atrakcji, organizatorzy zapewniają: nikt się nie będzie nudzić.

Piaskowe rzeźby będzie można podziwiać już od piątego lipca.
[fot.Maciej Kosycarz/KFP]

- Tegoroczny festiwal będzie wyjątkowy, poza wernisażem i mini warsztatami z budowania piaskowych rzeźb będzie m.in. salon fryzjerki na plaży i... niespodzianka - zapewnia Grażyna Knitter z organizującej imprezę Fundacji Wspólnota Gdańska.

Każdy kto będzie chciał bezpłatnie skorzystać z usług plażowego salonu, będzie musiał w sobotę kupić bilet na niedzielny spektakl pt. "Cyrulik Sewilski", który rozpocznie się o godz. 18. - Strzyc i nie tylko, będą mistrzowie fryzjerstwa z Gdańska - mówi Grażyna Knitter.

Choć prace nad rzeźbami trwają, podczas przygotowań do wystawy nie obyło się bez incydentu. - Nieco zniszczony został posąg Neptuna. Co ciekawe nie przez ulewę, ale przez człowieka. Ktoś przedostał się przez ogrodzenie i zniszczył jego trójząb - mówi Grażyna Knitter. - Udało się go uratować, jednak będzie znacznie krótszy niż w pierwotnej wersji -dodaje.

Wernisaż odbędzie się już w niedzielę 5 lipca, początek o godz. 16. W odróżnieniu od ubiegłych edycji, wstęp będzie płatny, za darmo wejdą tylko dzieci w wieku przedszkolnym. Złotówkę będzie kosztować bilet dla dziecka w wieku szkolnym, a 8 zł dla pozostałych.

Przewidziano także karnety - za 10 wejść na wernisaż zapłacimy 20 zł. - Wprowadzenie opłat jest konieczne, ponieważ w tym roku nie mamy sponsora - rozkłada ręce Grażyna Knitter.

To już trzeci Gdański Festiwal Rzeźby z Piasku. W tym roku odbędzie się pod hasłem „Duch Gdańskiej Architektury”.

Od 5 lipca do 31 sierpnia na plaży w Jelitkowie (wejście nr 61) będzie wyjątkowa okazja do obejrzenia piaskowych replik 15 charakterystycznych zabytków Gdańska. Monumentalne rzeźby, wysokie na dwa piętra, przedstawiają m.in. Ratusz Głównego Miasta, Żurawia, Dwór Artusa i Kaplicę Królewską, Bramy Zieloną i Złotą, a także Bazylikę Mariacką z Kościołem św. Katarzyny.

Jak zwykle rzeźb strzegą dwa lwy, herbowy motyw Gdańska.

mak

Więcej na stronie: www.trojmiasto.pl