Informacje o przedszkolu

Rodzice mają kłopot z dotarciem do informacji odnośnie przeniesionego przedszkola na ul. Uhlenberga. Pytają, proszą lecz oficjalne czynniki nabrały wodę w usta. Otrzymaliśmy jednak pewne materiały, które postanowiliśmy Wam przedstawić.

Budynek na ul. Uhlenberga jest w znacznie gorszym stanie niż ten na ul. Cisowej. Do tego poprzednie kontrole przeciwpożarowe sprawdzały go pod kątem budynku szkolnego a nie przedszkolnego. Dlaczego jest to ważne? Otóż szkoły to kategoria zagrożenia ludzi ZL III a przedszkola ZL II. Niby różnica jednej kreski a wymagania są znacznie ostrzejsze.

Klatka schodowa jest drewniana i niezaimpregnowana farbami ogniochronnymi. Przy jakimkolwiek pożarze będzie się palić niczym zapałka. Jej pożar spowoduje odcięcie dzieci w sali lekcyjnej na piętrze oraz w piwnicy, gdzie są sale: komputerowa i biblioteka. Z pomieszczeń tych nie ma możliwości ewakuacji dzieci w skutek: braku dodatkowych schodów (sala na górze) stałych krat w oknach (sale na dole). Do tego należy dodać, że klatka ta nie jest wydzielona pożarowo.

Teraz spójrzmy na obiekt pod kątem użytkowania. Pomieszczenia z sanitariatami są w piwnicy. Nie trzeba większej wyobraźni, by stwierdzić, iż będzie to spory kłopot dla dzieci w przedszkolu.

  1. Po pierwsze, schodzenie dwie kondygnacje w dół – to czas, którego może zabraknąć maluchom i mokre ubranie gotowe. Stres, śmiech innych, brak możliwości przebrania etc. nie będą sprzyjać prawidłowemu rozwojowi dziecka, które dodatkowo nabierze niechęci do chodzenia do szkoły.
  2. Po drugie – bezpieczeństwo. Nie ruszając już spraw czysto pożarowych, należy stwierdzić, iż schody te są niebezpieczne dla użytkowników: strome, zabiegowe, ogólnie – nieprzystosowane dla małych dzieci a zwłaszcza w wieku przedszkolnym.

Przedszkole będzie znajdować się na piętrze, i powstało w skutek połączenie dotychczasowych dwóch sal lekcyjnych. Z sali tej istnieje możliwość ewakuacji dzieci po schodach zewnętrznych metalowych, jednak klucze do wyjścia ewakuacyjnego często „gdzieś się zapodziewają”. Wystrój sali jest palny, podłoga to typowe „fale Dunaju” - przy ścianach wyżej, po środku zapadła. Ogólnie ciemna, nieprzyjazna.

Budynek na ul. Uhlenberga nie posiada stołówki i kuchni. Posiłki będą dowożone przez firmę cateringową.

Reasumując, rodzice, posyłając swoje pociechy do takiego przedszkola czynicie to na swoją własną odpowiedzialność, gdyż znając realia przywidzkie, osoby za cały ten bałagan odpowiedzialne, grając półsłówkami i półprawdami, znów się wykpią i zasłonią „swoimi prawami”, które w dziwny sposób są sprzeczne z interesem ogółu: rodziców i dzieci. Pytanie: komu więc służy to całe zamieszanie? Właśnie, komu? Ze źródeł zbliżonych do Urzędu Gminy wiemy, że niepotrzebnie zamknięty budynek na ul. Cisowej, jest w szybkim tempie przygotowywany do sprzedaży. Dlaczego tak się naszej władzy śpieszy? Czyżby chciała zdążyć przed referendum, bo potem może coś stracić?

Dobrze by było, aby do obrony najmłodszych, całkowicie zależnych od dorosłych małych ludzi, przyłączyli się także pedagodzy, którzy zamiast pisania paszkwili na mieszkańców Gminy w dziwnych gazetach i skłócaniu środowiska nauczycielskiego zrobili coś, co tak chętnie i wszędzie deklarują – obrony praw dzieci.

Na zakończenie, budynek przy ul. Cisowej jest w znacznie lepszej kondycji i łatwiej, i co ważne można go taniej przystosować do wymogów przeciwpożarowych, stawianych budynkom należącym do kategorii ZL II (przedszkola), niż budynek przy ul. Uhlenberga.

Budynek Uhlenberga
Budynek Uhlenberga
Budynek Uhlenberga
Budynek Uhlenberga
Budynek Uhlenberga
Budynek Uhlenberga

Z ostatniej chwili

Temat przedszkola wywołuje żywe reakcje w naszym społeczeństwie. W rozmowach z nami oraz przedstawicielami Komitetu Referendalnego wiele osób wskazuje na jeszcze inne nieprawidłowości. Jedną z nich jest przyrzeczenie przez Wójta Gminy przyjęcie do przedszkola dziecka 3,5 letniego, czyli poniżej progu wiekowego. Nic dziwnego, że dla starszych dzieci brakuje miejsca. Mamy nadzieję, że jest to tylko plotka i przechwałki zainteresowanej mamy. Po 1 września zweryfikujemy tą wiadomość.