Czar pracy z Wójtem Gminy

Już w czasie poprzedniego referendum w 2008 roku, ówcześni inicjatorzy zwracali uwagę, że Wójt Gminy wymienia kadrę w iście sprinterski sposób. Wielkie zdziwienie, już wtedy, budziły kryteria doboru pracowników. Głównym i właściwie jedynym, była lojalność pojmowana w dość specyficzny sposób: ty masz być lojalny, ja już niekoniecznie.

Takie pojmowanie doboru kadry, zwłaszcza na kierowniczych stanowiskach, doprowadziłoby, o mały włos, do paraliżu Urzędu Gminy. Zwolniono wielu „nieposłusznych” a odpowiedzialność przerzucono na mało doświadczonych pracowników, którzy nie posiadali odpowiedniego przygotowania, wykształcenia. Doszło nawet do sytuacji, że stażystka została wysłana na kurs pisania wniosków unijnych, gdyż wszyscy pracownicy wykwalifikowani zostali zwolnieni. Nie należy więc się dziwić, że Gmina Przywidz nie otrzymała w 2008 i połowie 2009, żadnej liczącej się subwencji, o finansach unijnych nie wspominając. Sytuacja ta spowodowała, że wiele możliwości zostało bezpowrotnie zmarnowane przez naszą Gminę.

Wiele sobie obiecywano po nowej Dyrektor Zespołu Szkół w Przywidzu (poprzedni zrezygnował, gdyż nie mógł się porozumieć w kluczowych sprawach z Wójtem Gminy). Poprawa wyników nauczania, bezpieczeństwa oraz remonty, takie hasła wtedy padały. Jaka jest rzeczywistość? Zwolnienia nauczycieli, zastraszanie do tego stopnia, że każdy z nich (i pracowników Urzędu Gminy także), w rozmowie z przedstawicielami naszego portalu, nerwowo zerkają na boki, czy ktoś nie zauważy i otwarcie się przyznają, że boją się o swoją pracę. Z pozostałych obietnic zachował się tylko bałagan, pogardzanie dziećmi i rodzicami, naigranie się z prawa.

Jak jest obecnie wśród pracowników gminnych, podległych w sposób bezpośredni lub pośredni Wójtowi Gminy? Otóż prawie wszyscy Dyrektorzy jednostek organizacyjnych to osoby spoza Gminy. Ostatnio Dyrektorem Szkoły Podstawowej w Pomlewie został mieszkaniec Pszczółek, mimo, że kontr kandydatura z naszej Gminy, w opinii środowiska nauczycielskiego, była znacznie lepsza. W Urzędzie Gminy kierownicy referatów są spoza naszej Gminy, GZOZ sztucznie doprowadzony do bankructwa został sprywatyzowany. Pozostał GOPS, biblioteka i Szkoła Podstawowa w Trzepowie. I na nic płacze, jeśli Wójt założy parol, to i te ostoje, naszej gminnej kadry kierowniczej, choćby były najlepsze, padną.

Jednak nie tylko ofiarą czystek Wójta padają kierownicy, czy dyrektorzy, ale także inni pracownicy. Głośna sprawa zwolnień pracowników kuchni w Zespole Szkół to jeden z wielu przykładów. Inni mają już wręczone wymówienia. Czyżby nikt z naszej Gminy nie nadawał się do pracy? A może nasi mieszkańcy są, zdaniem Wójt, za głupi, niewykształceni, niepracowici, nielojalni? A może, po prostu, nikt już z tą osobą nie chce współpracować, wiedząc, co je czeka?

Kilka prawd.

Dochody gminy składają się między innymi z odpisu podatku od wynagrodzeń osób zamieszkałych na terenie gminy, które niestety coraz częściej tracimy. W szkole zatrudnia się przybyszy z innych gmin, lojalnych emerytów i praktykantów, a zwalnia lub nie daje możliwości pracy zawodowej w swej specjalizacji, osobom z naszej Gminy. Firmy z Gminy Przywidz nie wygrywają intratnych przetargów, mimo, że posiadają odpowiednie możliwości techniczne. Może podyktowane jest to tym, że jedna z firm ciągle wygrywająca przetargi, zatrudnia syna Wójta Gminy, ale to tylko insynuacja, choć wielce przez samą Wójt uprawdopodobniona.

Pamiętajmy także, że rozwój oświaty w Gminie Przywidz zależy od ilości osób uczących się w naszych szkołach. Niestety pieniądze (subwencja ok. 6.000 zł na ucznia) uciekają za uczniami do innych szkół, innych gmin, a my tracimy.

Przed poprzednim referendum, w czasie rządów obecnego Wójta, zostało wymienionych 36 osób na stanowiskach kierowniczych i dyrektorskich. Ile do chwili obecnej? Już dawno straciliśmy rachubę i nie nadążamy za zmianami wszystkich niewygodnych dla Wójta osób.

Czy będzie lepiej? Tak, ale pod warunkiem, że władza gminna zostanie wymieniona na taką, co mieszkańców naszej Gminy szanuje, słucha tego, co się do niej mówi, nie okłamuje, nie obiecuje bez pokrycia i zależy jej na dobru i rozwoju naszej Gminy. Ciężki wybór, ale nie niemożliwy.

 

Cytat roku

Presja referendalna jest wielka a alkohol rozwiązuje usta. Jeden z uczestników takiej biesiady przysłał nam słowa Radnego naszej Gminy, wypowiedzianych w przypływie „szczerości”, o obietnicach Wójta dawanych mieszkańcom: „podpisuje dla bajeru, by ludzie nie pyskowali”.

Nazwiska uczestników biesiady znane PTG

Zobacz: