Cena życia

Pędzimy przez życie w pogoni za dobrobytem, patrząc tylko przed siebie, a na chwilę zadumy zatrzymujemy się tylko podczas świąt lub… na cmentarzu odprowadzając kogoś bliskiego.

Jeszcze bardziej zadumani jesteśmy, gdy ktoś jeszcze wczoraj, razem z nami szedł na dyskotekę, do kina czy na prywatkę. Teraz go nie ma… Odszedł w młodym wieku, nie zaznawszy smaku życia. Im młodszy, tym większy żal. A przyczyny to zbyt często alkohol, brawura i nadmierna szybkość.

- Panie! Zobacz Pan ślisko jak (cenzura), a on pędzi! Pewnie z osiemdziesiąt miał! – takie zdania często słychać na przywidzkiej ulicy. Choć nie tylko w Przywidzu widać takie obrazki. Szaleńcze ciężarówki, nawet teraz, gdy lód na drodze, pędzące na złamanie karku, często wręcz wjeżdżające na przeciwległy pas zmuszają do zjazdu na pobocze jadących z naprzeciwka. Coraz szybsze samochody osobowe, ciągle się „tasują” na drodze. Motocykliści – tych w lusterku nie widać, a o tym, że jesteśmy wyprzedzani informuje nas ryk ich maszyn.

Skutki?

Wystarczy przejechać się jakąkolwiek drogą. Coraz mniej jest drzew, przy których nie stałby krzyż i nie paliłyby się znicze, stawiane piratom, ale także i ich ofiarom.

Ludzie doceniają życie dopiero po śmierci.

Na jesieni, w listopadzie 2009 roku na drogach naszej Gminy: w Trzepowie, Pomlewie i Przywidzu, przeprowadzono po za godzinami szczytu pomiary prędkości. W ciągu 3 godzin stwierdzono ok. 200 przypadków przekroczenia prędkości o co najmniej 20 km/h powyżej dopuszczalnej na danej drodze. Największe przerażenie wzbudza też fakt, że im młodsi, tym większa, nielicząca się z nikim i niczym, fantazja ułańska.

Jakie są tego przyczyny?

Od dłuższego czasu trwają przepychanki odnośnie posterunku Policji w Przywidzu. Raz jest likwidowany, potem otwierany, i znów likwidowany. Obsada skąpa często zajmująca się sprawami kradzieży, bijatyk, etc., więc na łapanie piratów drogowych nie ma już czasu i możliwości. Dlatego Przywidz, to biała plama w kontrolach radarowych. A wystarczy popatrzeć na zachowania kierowców, gdy widzą maszt fotoradaru. Od razu grzecznie jadą, bo może być w nim fotoradar. Może i u nas czas, by w ten sposób zacząć chronić zdrowie i życie?

Propozycje.

Coraz częściej słychać, by kontrolować prędkość samochodów. Lecz kto to ma robić? Policja? Nie należy sądzić, by specjalnie dla naszej Gminy oddelegowali na stałe następnych funkcjonariuszy. Ale wystarczy podejrzeć inne Gminy. Może wprowadzić Straż Gminną? Sprawa kontrowersyjna, bo jakież są wady i zalety tego rozwiązania?

Przeciw będą kierowcy - szaleńcy, gdyż od razu powiedzą, że to następny drenaż ich kieszeni. Jednak zapominają, że to ich jazda przyczynia się do śmierci wielu osób, zwłaszcza młodych. Nikt też nie każe im robić wyścigów na naszych drogach, zwłaszcza pod wpływem alkoholu. Mogą przecież jechać spokojniej. Przeciw będą właściciele posesji, zwłaszcza tych, które są konkurencją dla wysypisk śmieci. Przeciw będą także ci, którzy śmieci wysypują do lasów i rowów, bo oszczędzają na podpisaniu umowy na wywóz nieczystości. Przeciw będą także ci, co wszędzie szukają konszachtów, układów i podejrzewają za w czasu, że padną ich ofiarą.

Kto będzie za? Wszyscy ci, którym, dzięki kontrolom, uratuje się życie lub zdrowie, wszyscy ci co działają zgodnie z prawem, co mają dość życia wśród wysypisk śmieci, a także ci co umieją liczyć.

Koszty.

Koszt utrzymania Straży Gminnej to ok. 300.000 zł rocznie. Zysk tylko z samych mandatów, wg skromnych obliczeń, wykonanych na zlecenie innych gmin, to min. 1.000.000 zł, które zasilają budżet gminy, czyli bilans jest dodatni. Należy nadmienić, że często straże gminne informują mieszkańców o planach kontroli radarowej tak, że mimo głównego dochodu z mandatów od „przejezdnych”, zmusza się mieszkańców do sprawdzania, gdzie w danym dniu stoi radar, lub… do spokojniejszej jazdy.

Zadania

Straż Gminna to nie tylko łapanie piratów drogowych, to także dbanie o czystość w Gminie, ochrona imprez (w tym imprez masowych), wspomaganie pracy Policji. To tym samym bezpieczniejsze życie w naszej Gminie.

Drodzy samorządowcy.

Wielu mieszkańców w rozmowie z nami sygnalizowało konieczność poprawy bezpieczeństwa w naszej Gminie. Wielu wręcz wskazywało (po lekturach w prasie, czy informacjach w mediach) konieczność powołania Straży Gminnej. Do Was więc teraz należy ocena inicjatywy społecznej i sprawdzenie zasadności jej powołania.

Cena życia
Cena życia
Cena życia
Cena życia