Rozstrzygnięto konkurs na Szopkę Bożonarodzeniową

W dniu 23 grudnia 2012 w kościele proparafialnym pw. M.B. Królowej Różańca świętego w Przywidzu nastąpiło wręczenie nagród laureatom i wszystkim uczestnikom V Powiatowego Konkursu Plastycznego „Szopka Bożonarodzeniowa” organizowanego przez Oddział Zrzeszenia Kaszubsko –Pomorskiego w Przywidzu. Tegoroczny konkurs zorganizowano w ramach projektu „Poznajmy się bliżej- spotkania z językiem i kulturą kaszubską” dotowanego przez Gminę Przywidz.

W stosunku do lat ubiegłych skrócono termin składania prac, stąd też na konkurs wpłynęło 12 szopek o bardzo zróżnicowanym poziomie. Konkurs zatacza coraz szersze kręgi, udało się zaangażować więcej osób spoza gminy Przywidz i na czym nam bardzo zależało, dorosłych (m.in. gm. Pszczółki, Kolbudy).

Jury konkursu w składzie ks. Czesław Hybel - proboszcz parafii Przywidz, Pani Teresa Olszewska - członek ZKP O/Przywidz oraz Anna Lehmann, miało nie lada problem z wyborem tej najpiękniejszej. Przy ocenie brano pod uwagę zawartość elementów kultury kaszubskiej, zwłaszcza architektury, samodzielność wykonania, wkład pracy oraz estetykę. Z roku na rok prace są coraz ciekawsze i staranniej wykonane, widać zaangażowanie całych rodzin w zgłębienie tematu. W tegorocznej edycji podziw budziła szopka Katarzyny Gidzińskiej i jej mamy Andżeliny z Pszczółek - miejsce I, wykonana z ogromną starannością o detale, z naciskiem na użycie naturalnych materiałów: kamyków, kory, mchu. Jej autorki, już mają pomysł na przyszłoroczną szopkę. Miejsce II-gie otrzymała szopka wykonana przez Artura Krauze ze SP Nr 2 w Kartuzach o interesującej architekturze. Miejsce III otrzymała praca rodzeństwa: Alicji i Wojciecha Lichnerowiczów - również z naturalnych materiałów. Ciekawie wykonana była też praca uczniów klasy V Szkoły Podstawowej w Pomlewie (praca wykonana z zapałek).

Pozostali uczestnicy konkursu to Julia Karczewska z Łapina, Aleksandra Słowik, Marysia Szydłowska ze ZKPiG w Kolbudach, Sławina Etmańska ze SP w Trzepowie, rodzina Kruszkowskich Daria, Dominik i Jakub Barek z Buszkowych, Agata Frączak z Gimnazjum ZS w Przywidzu, Aurelia Ostrowska oraz Weronika Strojecka ze SP w Przywidzu.

Po raz kolejny szopki wykonane w konkursie mogą zdobić nasz kościół w okresie bożonarodzeniowym. Trwająca do 6 stycznia wystawa cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Patronat honorowy nad konkursem objął Starosta Gdański Pan Cezary Bieniasz- Krzywiec.

Nagrody w konkursie zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Pruszczu Gdańskim, Zarząd Główny ZKP oraz Gminę Przywidz.

W imieniu zarządu serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom.

Anna Lehmann

Szopki
Szopki
Szopki
Szopki
Szopki
Szopki