Śmieci return

Od dłuższego czasu otrzymujemy informacje o problemach ze śmieciami w naszej Gminie.

Problem dotyczy dwóch aspektów.

Pierwszy to wywozu śmieci. Dziwnym trafem im bardziej oddalona posesja od głównych szlaków w gminie tym dłużej czeka się na wywóz przepełnionych koszy. Dla urzędników gminnych problemu nie ma, gdyż przecież podpisano porozumienie, w myśl którego problem śmieciowy sprzedano, a jednak... Art. 3 pkt. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. nr 132 z dnia 13.09.1996r., poz. 622 z późn. zm.) mówi: „Utrzymanie czystości i porządku w gminach należy do obowiązkowych zadań własnych gminy”. To, że istnieje związek międzygminny, którego Gmina Przywidz jest partnerem, z ww obowiązku nikt naszej Gminy nie zwolnił. Tym bardziej niepokoją tego typu problemy:

Witam serdeczniesmieci

Pisze do Państwa gdyż mam ogromny problem że śmieciami.

Obecnie odbiór obsługuje Związek Gmin Wierzyca, gmina Przywidz, stara umowa z SITA rozwiązana, śmieci mam nie niewywiezione od MARCA TEGO ROKU !!!!

Śmietnik pełen, smród że słów brakuje, ptaki i psy śmieci roznoszą i rozwalają, telefonów nikt tam w tym Związku Wierzyca nie odbiera, gmina ręce umywa a Częstocin brudem zarasta, mimo harmonogramu nikt nie przyjechał i nie zabrał śmieci nie mówiąc już o nowych pojemnikach na segregowane śmieci, które zadeklarowałam, KTO MA SIĘ TYM ZAJĄĆ ???

Proszę o pomoc w tej sprawie, bo nie wiem już naprawdę gdzie się z tym faktem zgłosić, śmieci jak wiadomo przybywa, nikt nie jest odpowiedzialny za ten stan rzeczy a już sił brakuje i nerwów, a śmieci walaja się wszędzie roznoszone przez zwierzęta, nie mam sił już walczyć i nei wiem już naprawdę co z tym robić.

Personalia do wiadomości PTG

Problem jest ogromny, ja już zawiadomiłam sanepidy, one rece umywają . Wojewodzki inspektorat ds ochrony srodowiska, do którego zostałam odesłana przez sanepidy odesłał mnie z roszczeniami do gmniny , a tam siedzi kobieta, która jeszcze używa stwierdzenia, że ją straszymy. A niestety jak studiowałam tę ustawę smieci to teraz własnośc gminy, i juz nie wiadoomo czy pojechać i je tam wysypać bo to juz przekracza wszelkie normy, nie wpsominając realizacji obowiązków przez władze, które wybraliśmy. NIe wadomo na prawdę co robić, problem jest na duzą skalę a odpowedizalnych brak, rozpiski robią i nie obieraja śmieci w tym dniu, pomijając fakt żeod marca mam pełen śmietnik i pełno worków obok, które trzeba rozwozić na własną rekę gdziećś po rodzinie upychac tragedia. Mało tego niedługo termin płatności a tak właściwie to za co mam zapłacić? za niewywiezione smeici, brak nowych smietników i mnostwo telefonów do firmy smieciowej, do zwiazku gmin wierzyca, do gminy i do sanepidów, to są dodatkowe koszty, nerwy i smród w ciepły niedizelny dzień.

Personalia do wiadomości PTG

Pozostawmy to bez komentarza. Mamy jednak nadzieję, że urzędnicy gminni przypomną sobie, że nie mieszkańcy są dla nich, ale oni dla mieszkańców.

Drugi aspekt, o którym donoszą mieszkańcy to, że nie wszyscy właściciele posesji podpisali umowy. „Wystarczy przejechać się po Gminie, by zobaczyć przy ilu domach nie ma koszy”. Pytanie, czy to jest efekt nie dostarczenia koszy, czy rzeczywiście brak podpisanych umów. A może wszystkie odpady (w tym plastiki) są po prostu spalane, podrzucane innym lub zostawiane w lesie? Co mają powiedzieć uczciwie płacący za śmieci mieszkańcy, którzy chcą żyć w czystej Gminie? W myśl art. 3, pkt 3, ppkt. 3 wyżej cytowanej ustawy Gminy prowadzą ewidencję „umów zawartych na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości w celu kontroli wykonywania przez właścicieli nieruchomości i przedsiębiorców obowiązków wynikających z ustawy”.

Pobierz:

O problemach ze śmieciami piszcie i komentujcie na Forum. Zapraszamy.