Mieszkańcy Miłowa k. Przywidza nie mają wody... przez gaz łupkowy

Gaz łupkowy

Koncern zaczął szukać gazu łupkowego, w kranach przestała lecieć woda. Mieszkańcy Miłowa niedaleko Przywidza są bezradni.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło w czwartek wiercenie otworu w poszukiwaniu gazu łupkowego. Do procesu potrzebne są duże ilości wody. Ta czerpana jest z hydrantu w pobliżu miejsca odwiertu i na to skarżą się mieszkańcy. Jak mówią, w czwartek późnym wieczorem w wielu domach przestała lecieć woda. Są przekonani, że ma to związek z odwiertem, bo w tym samym momencie widzieli jak beczkowóz jest napełniany z sieci wodociągowej. Boją się też, że sytuacja będzie się powtarzać - wiercenie otworu o głębokości 3,8 km potrwa bowiem około dwóch miesięcy.

- Telefon w moim domu się urywa. Ludzie od wczoraj dzwonią i mówią, że albo nie mają wody, albo że ta "strzela" z kranu lub ma brązowy kolor, mówi sołtys Miłowa Krzysztof Jankowski.

Jak podkreśla, firma miała pobierać wodę z innego hydrantu. Taka, zdaniem Jankowskiego, była umowa wójta z mieszkańcami.

Z kolei wójt zapewnia, że brak wody w niektórych kranach wynikał z problemów z pompą, która została już naprawiona. Przyznał jednak, że podczas pobierania wody z wodociągu może nastąpić obniżenie ciśnienia. - Nakazaliśmy pobieranie jej w godzinach nocnych. Jeśli jednak mieszkańcy nadal będą skarżyć się na problemy, nakażę firmie pobieranie jej z innego miejsca, mówi wójt Marek Zimakowski.

Przedruk: Radio Gdańsk
piątek, 16 maja 2014r.

Komentarze na stronie Radia Gdańsk

#1 1Rysiu
Przeczytałem,że najwięcej gazu łupkowego można wydobyć w centralnej Danii i formalności wraz z opłatami są niewysokie.Tu w Polsce ziemia wyschnie i rolnictwo zginie.Podobnie są szkodliwe sztucznie wykopane stawy,które osuszają glebę.Na suchej glebie nawet kartofle nie chcą urosnąć!Ginie też fauna czyli większość mieszkających zwierząt!Urzędn icy wydający pozwolenia widocznie nie dbają o te sprawy, choć wiedzę ze szkół wyższych mają!

#2 Przeciwnik łupków
Akurat pompa. Mówiliśmy że tak będzie a to dopiero początek.

#3 Andrzej G.
Przecież gmina mówiła, że woda miała być dostarczana z innych źródeł a nie z wodociągów gminnych. Ktoś nas próbuje zrobić w balona!