Będzie REFERENDUM!

Referendum

Zapadła decyzja. Znów w Gminie Przywidz będzie REFERENDUM!

Głównym punktem programu na sesji Rady Gminy Przywidz był wniosek o referendum w sprawie energii odnawialnej. Z porządku obrad zdjęto też plan zezwalający na postawienie elektrowni wiatrowych.

Na początek sesji, na której pojawiła się liczna grupa mieszkańców, z porządku obrad zdjęto uchwałę w sprawie uchwalenia miejsowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obrębu geodezyjnego Piekło Górne-Borowina-Kierzowko, który zakładał możliwość lokalizacji turbin wiatrowych.

Wcześniej, we wtorek, Komisja Gospodarcza RG Przywidz nie zaopiniowała planu.

Radni złożyli na sesji wniosek o przeprowadzenie, razem z wyborami samorządowymi, referendum w sprawie energii odnawialnej.

- Dziękujemy radnym, że posłuchali mieszkańców - mówił przedstawiciel mieszkańców, którzy protestowali przeciwko zapisom planu dopuszczającym postawienie wiatraków nawet w odległości 200-400 m od zabudowań. - Liczymy na to, że będziemy mogli uczestniczyć w formułowaniu pytania referandalnego.

Wcześniej mieszkańcy zebrali podpisy 135 osób przeciwnych lokalizacji wiatraków w sąsiedztwie zabudowań w Piekle Górnym. Choć wójt Marek Zimakowski podkreślał, że plan nie przesądza o tym, że wiatraki w Piekle staną, to mieszkańcy obawiali się, że będzie stanowić furtkę do znalezienia zagranicznego inwestora.

Informacja pruszczgdanski.naszemiasto.pl

W tym miejscu należy zadać pytania: Dlaczego referendum będzie tak późno, razem z wyborami samorządowymi? Czy to nie będzie dany czas potencjalnym inwestorom na kampanię i "wykazanie się" przed dysydentami? A może zmęczeni walką mieszkańcy Piekła Górnego tanio sprzedadzą ziemię i się sami wyniosą z "terenów inwestycyjnych"? A może pozostała część mieszkańców Gminy Przywidz, obojętnie nastawiona do całej sytuacji, da "zielone światło"? A może... Pytań się mnoży wiele. Jedno trzeba przyznać: decydenci "umyją ręce" i zrzucą odpowiedzialność na mieszkańców.

----------------------------------------------------------