Jaszczury w garniturach

Psychopaci - są bezwzględni, brutalni i nie mają skrupułów. Odnoszą sukces, bo nie obchodzi ich, że kogoś skrzywdzili.

Pęd ku sensacji dziennikarzy przybiera różne, często dziwne spojrzenie na świat. Jednakże, spokojnie je analizując i obserwując rzeczywistość, dochodzimy do niepokojącego wniosku, że zbyt często ich słowa się sprawdzają.

W Neesweek'u nr 38/2014 z dnia 15-21.09.2014 roku ukazał się artykuł Jaszczury w garniturach, a właściwie wywiad z Jon Ronson'em - autorem książki „Czy jesteś psychopatą? Fascynująca podróż po świecie obłędu”.

Psychopaci stanowią jeden procent społeczeństwa, ale wśród kadry zarządzającej jest ich czterokrotnie więcej

(…) - Proszę sobie wyobrazić taką sytuację: na rynku działają trzy firmy telekomunikacyjne. Na czele jednej z nich stoi psychopata, dwoma pozostałymi kierują zwykli ludzie. Ten pierwszy ma nad nimi przewagę, bo nie ma poczucia winy, kiedy zrobi coś nieetycznego albo zwalnia pracowników. Nie odczuwa empatii, więc działa bez skrupułów.(…)

(…) Zostawią po sobie po sobie spaloną ziemię: zrujnowane miasteczka, zniszczone bezrobociem rodziny, a potem odejdą głodni nowych wyzwań. Kiepscy z nich liderzy, bo nie umieją przewodzić ludziom. Bob Hare twierdził, że w wielu kluczowych miejscach władzę sprawują psychopaci, u których część mózgu, tzw. ciało migdałowe, nie funkcjonuje prawidłowo. Właśnie dlatego świat jest taki niesprawiedliwy (…)

W dalszej części wywiadu Jon Ronson stwierdził, że spotkał się wielokrotnie w więzieniach z psychopatami, którzy zawsze mówili: (…) „To nie moja wina” (…). Autor książki nie widzi też różnicy między psychopatami - mordercami a tymi, co zajmują gabinety prezesów twierdząc, że (…) większość psychopatów nie ląduje w więzieniu, to po prostu bezwzględni manipulanci.(…)

Czytając dalej artykuł dochodzimy do wniosku, że psychopaci lub osoby o cechach psychopatycznych żyją też wśród nas.

Zapraszamy do lektury: Renata Kim „Jaszczury w garniturach” Neesweek nr38/2014 z dnia 15-21.09.2014