Dzięki zmianom w prawie oświatowym, które dokonały się w ostatnich latach, młode pokolenie Kaszubów uzyskało możliwość uczenia się własnej historii i kultury. We wrześniu 2013 roku, pierwszy raz w naszych dziejach, młodzi Kaszubi uczący się do tej pory języka ojczystego, zaczną poznawać także ojczystą historię.

Kaszëbskô Jednota pragnie włączyć się w to wydarzenie, tak ważne dla całej wspólnoty kaszubskiej. Zdajemy sobie sprawę, że do dyspozycji nauczycieli, którzy podejmują się tego ważnego i odpowiedzialnego zadania, jest stosunkowo niewiele materiałów, które mogliby wykorzystać w swej pracy. Dlatego na naszej stronie uruchamiamy Internetowy Podręcznik Historii Kaszubów - co tydzień na tej stronie będziemy zamieszczać kolejne opracowanie. Na razie będziemy publikować krótkie opracowania tematów, licząc na to, że nie tylko przydadzą się w procesie edukacji historycznej, ale też – dzięki uwagom, wskazówkom i pomocy samych nauczycieli i wszystkich zainteresowanych osób – będą modyfikowane, a z czasem zakres podjętych teraz działań ulegnie znacznemu rozszerzeniu, np. o teksty źródłowe, ćwiczenia, interaktywne mapy, również o kaszubską wersję językową. Zachęcamy także uczniów do korzystania z publikowanych tutaj materiałów oraz do dzielenia się spostrzeżeniami.

Autorem opracowań jest Dariusz Szymikowski, nauczyciel historii w VI Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku. Autor, w trosce o jakość i przydatność niniejszej publikacji, prosi o uwagi oraz liczy na pomoc w rozwijaniu projektu Internetowego Podręcznika Historii Kaszubów. Korespondencję do autora podręcznika prosimy kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Spis treści

 1. Spis treści
 2. PROGRAM NAUCZANIA [plik PDF]
 3. Temat 1: Kaszubi we wspólnocie słowiańskiej [plik PDF]
 4. Temat 2: O nazwie „Kaszuby” [plik PDF]
 5. Temat 3: Granice Kaszub na przestrzeni wieków [plik PDF]
 6. Temat 4: Pomorze – ojczyzna Kaszubów przed tysiącem lat [plik PDF]
 7. Temat 5: Państwo Gryfitów - Kaszuby zachodnie [plik PDF]
 8. Temat 6: Państwo Subisławiców – Kaszuby wschodnie [plik PDF]
 9. Temat 7: Kaszuby wschodnie pod panowaniem krzyżackim [plik PDF]
 10. Temat 8: Podział religijny Kaszub [plik PDF]
 11. Temat 9: Kaszubskie odrodzenie w XIX wieku [plik PDF]
 12. Temat 10: Badania kaszuboznawcze w XIX i na początku XX w. [plik PDF]

Internetowy podręcznik historii Kaszubów pochodzi ze strony
Kaszëbskô Jednota

 

 

Menu

sport250