Opowiadanie o zniszczeniu zamku III

Przed wielu, wielu wiekami w Przywidzkim lesie na górze stał zamek. Zamek ten był bardzo piękny. Tam gdzie dzisiaj znajduje się jezioro istniał wspaniały ogród. Przez ten ogród wśród drzew owocowych przepływał wesoły żywy strumyczek.

Zamek ten dostojnie prezentował się na górze wśród przyrody, ze swoimi dostojnościami. Był on własnością młodej uroczej księżniczki. Nieraz ktoś przystawał przy ogrodzie, patrząc z zachwytem, jak spacerowała w ogrodzie urocza księżniczka. Młody przystojny rybak cieszył się szczególnymi jej względami bardzo często przynosił jej piękne duże ryby złowione przez niego w strumyku. Z wielką przyjemnością tolerowała młodego rybaka, ona nawet go kochała. Z tej wdzięczności i sympatii rybakiem ogarnęła wielka miłość do księżniczki, lecz nie wypadało młodemu rybakowi i cichą miłością pałać do pięknej dziedziczki.

Był on już najszczęśliwszym człowiekiem, kiedy księżniczka dążyła go swoim uśmiechem. Lecz ta miłość niebawem miała zmienić się w wielkie nieszczęście. Pewnego dnia pod zamek zajechał piękny młody rycerz z innego zamku i zaciągnął się na służbę do księżniczki. Temu bogatemu rycerzowi księżniczka poświęcała więcej swojego czasu i darzyła go większą, sympatią niż rybaka, nawet miała go całkowicie zapomnieć. Po upływie miesiąca miało się odbyć zapowiedziane wesele. Nastąpił oznaczony dzień. Daleko rozległy się na przywidzką puszczę wesołe dźwięki wesela w cichą ciepłą noc. Z wrażenia jak skamieniały stał młody rybak i spoglądał smutnie w stronę zamku oświetlonego łuczywem rzęsiście. Wielka żałość ogarnęła jego serce przeciwko dziedziczce. Jego dłonie mocno zacisnęły się, ramiona wyciągnęły się w przód, a zmysły jego błagały wszelkie moce na niebie i w piekle o zniszczenie zamku wraz z dziedziczką i rycerzem. Wtem niebo nagle zaciągnęło się ciemnymi chmurami, szalony deszcz spadł jakby olbrzymi wodospad chlusnął wodą, która lała się z nieba strumieniami, podmywała brzegi góry, a pioruny biły w zamek ogniem. Ogromny wicher swoją siłą sprawił, że zamek zaczął się rozpadać.

Następnego ranka kiedy słońce wzeszło wysoko nad zamkowy las zobaczyło inny krajobraz. W dolinie falowało błękitne jezioro lecz zamek księżniczki zapadł się na wieki pod ziemię. Na miejscu pięknego ogrodu w czasie burzy powstało dzisiejsze jezioro przywidzkie.

Tylko sowa nad jeziorem unosiła się i wydawała swoje żałosne nawoływania, była to zaczarowana księżniczka. Młody rybak nad jeziorem w swojej chatce dożył długich szczęśliwych dni, jako stary człowiek jedyny słuchał dźwięków sowy. Była to jego urocza księżniczka, bo on ją sercem bardzo kochał.