O autorze

Franciszek Grzegorzewski„Zbiór Legend Przywidzkich” został opracowany przez mieszkańca Przywidza Franciszka Grzegorzewskiego. Opowiadanie legend było pasją jego życia toteż z zamiłowaniem opowiadał dzieciom przywidzkim, młodzieży, wczasowiczom, także harcerzom przebywającym na obozie w Przywidzu. W czasie opowiadania wprowadzał w zachwyt i chęć słuchających do zwiedzania Góry zamkowej oraz do szukania tajemniczego wejścia do zapadniętego przed wiekami zamku.

Franciszek Grzegorzewski urodził się 11 maja 1904 roku w Pucu. Dzieciństwo i młodość spędził w miejscowościach położonych w Szwajcarii Kaszubskiej, toteż znał wiele ludzi, zwyczaje i obrzędy kaszubskie. Po wyzwoleniu kraju zamieszkał wraz z rodziną w Przywidzu. Pracował tam w Państwowym Gospodarstwie Rolnym.

Latem trudnił się wypasaniem bydła, a przed emeryturą wypasaniem owiec. Znał dobrze każdy pagórek, a z niego piękny widok, który roztaczał się na okolice. W czasie pracy kiedy dumał i zachwycał się pięknymi widokami, w myślach jego kształtowało się opowiadanie legend, powstawały wiersze i piosenki. Część jego twórczości została spisana. Zmarł 14 kwietnia 1971 roku w Gdańsku i został pochowany na Przywidzkim cmentarzu.